Black Sails – sezon 1

Jednym z moich ulubionych filmów jest pierwsza część Piratów z Karaibów. Pozostałe też lubię, ale mimo wszystko Klątwa Czarnej Perły to idealny film przygodowy, który przywrócił piratów popkulturze. Kiedy dowiedziałam się, że stacja Starz, która wydała na świat Spartacusa, ma zamiar wypuścić serial o piratach, byłam w siódmym niebie. Spartacus nie jest bardzo dobrym serialem, ale był tak wciągającym guilty pleasure, że nie mogłam się doczekać tego samego, ale na morzu.

Black Sails okazał się czymś innym. Oczywiście nie brakuje cycków i krwi, ale wydaje mi się, że założenie było takie, aby był czymś bardziej ambitnym i nie jestem wcale pewna, czy wyszło mu to na dobre. Serial jest jakby rozdarty pomiędzy tym, żeby być czystą rozrywką, a filozoficznymi dysputami na temat wolności i czym ona dla kogo jest.

tumblr_n2gmh4J60Y1rif8lio1_500

Jeśli znacie książkę lub film „Wyspa Skarbów” to wiecie kim jest kapitan Flint, John Silver i ich historia. Fabuła Black Sails dzieje się jakieś 15-20 lat przed wydarzeniami w „Wyspie…” i daleko jej do przygodowego charakteru pierwowzoru.
John Silver (Luke Arnold) znajduje się na statku, który zostaje przejęty przez piratów. Udaje mu się uniknąć śmierci tylko dlatego, że podszywa się pod kucharza okrętowego, a załodze przyda się nowy. John odebrał prawdziwemu kucharzowi kartkę wyrwaną z dziennika pokładowego, która podobno może ocalić życie. Jednak Silver nie wychyla się wśród piratów ze swoją zdobyczą, a dopiero na lądzie stara się dowiedzieć, jaką wartość ma ta kartka i komu najlepiej opłaca się ją sprzedać. Pomaga mu w tym sprytna prostytutka Max (Jessica Parker Kennedy), która ma swoje powody, aby ta transakcja się powiodła.Black Sails 2014Black Sails 2014

Tymczasem kapitan Flint (Toby Stephens) szaleje ze wściekłości, bo najważniejsza kartka dziennika pokładowego została wyrwana. Miała ona przedstawiać współrzędne kolejnych miejsc, w których miała zatrzymywać się Urca – okręt przewożący hiszpański skarb. Złoto tak ogromnej wartości, że Flint i jego piraci do końca życia nie musieliby już napadać i żyć poza prawem, ale zgodnie z jego marzeniem stworzyć miejsce, gdzie mogliby żyć po swojemu.
Te pragnienia podziela Eleanor Guthrie (Hanna New) – córka zarządcy wyspy, na której znajduje się piracka przystań. W przeciwieństwie do ojca, którego ciągnie do powrotu do cywilizacji i rodzinnego miasta (Boston), ona całe swoje życie buduje na interesach z piratami. Oni dostarczają zrabowane towary, a ona jako córka szanowanego obywatela może sprzedawać je dalej. Jej ambicja jest jednak dużo większa i ma wiele wspólnego z Flintem, który mimo tego, że pragnie wolności dla siebie i swoich ludzi, to chce zostać ich władcą na swojej ziemi, czyli mimo wszystko będzie ich ograniczał. Tych dwoje łączy żądza władzy i każde z nich chce sobie coś udowodnić.

Black Sails 2014Black Sails 2014

Elenaor za wszelką cenę chce pokazać, że może być równie silna, twarda i okrutna jak mężczyźni. Drobna blondynka o buzi aniołka musi radzić sobie z dzikimi piratami, dla których morderstwa, gwałty i kradzież to chleb powszedni. Za plecami ma cały czas swojego ojca, ale jej nowy, wymarzony świat wyklucza jego obecność.

[SPOILERY] Nawet romans z Max to nie była moim zdaniem miłość, ale kolejna sprawa, którą Eleanor mogła zrobić jak facet. Posiadała kobietę, płaciła za nią, spała z nią, ale kiedy przyszło, co do czego, to wybrała swoje ambicje, a uczucie zadurzonej dziewczyny podeptała.
Poza tym cały czas ciągnie ją do kapitana Vine’a (Zach McGowan), który jak na byłego mężczyznę dostaje bardzo dużo jej uwagi. Zapewne by do siebie wrócili, gdyby po raz kolejny nie stał na drodze jej interesów. Oczywiście głównym powodem było to, co stało się z winy jego załogi Max, ale wnioskując po kolejnych wydarzeniach, Elenaor po raz kolejny wybiera rozsądek nad uczucia. Ważniejszą sprawą w jej przypadku jest duma i to czyni ją tak ciekawą postacią. Nie wiemy, do czego jest w stanie się posunąć i co kieruje jej motywami – serce, czy rozum? Jak w pewnym momencie zauważa John Silver, nie wiadomo kogo się bardziej bać – kapitana Flinta czy jej? [koniec SPOILERÓW]

Black Sails 2014Black Sails 2014

Bardzo ciekawym bohaterem jest też wspomniany już kapitan Vane. Facet, który wydaje się tylko charyzmatycznym mięśniakiem, pokazuje niesamowite pokłady siły nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej. Ma trudną przeszłość, o której chciałby zapomnieć, ale musi zrobić krok w tył, żeby osiągnąć coś w przyszłości. Ciekawie jest też pokazane, że jego rozstanie z Elenaor było dla niego ciężkie. On się po prostu zakochał i cały czas ją kocha, ale ta toksyczna (dla nich dwojga) relacja musi skończyć się konfrontacją. Odkrywamy jego kolejne „warstwy” i jestem bardzo ciekawa, jak cała sytuacja rozwiąże się w kolejnym sezonie. Poza tym Zach McGowan gra go po prostu świetnie. Niesamowite ile charyzmy potrafi z siebie wydobyć. Tym bardziej, że wcześniej kojarzyłam go tylko z roli mało rozgarniętego seksoholika z Shameless i ten głupkowaty wyraz twarzy tak mi przylgnął do tego aktora, że byłam w szoku, kiedy zobaczyłam go jako Vane’a.
Lubię też Clarę Paget w roli Anne Bonny. Ta dziewczyna ma tajemnicę i tak naprawdę mało o niej wiemy do końca sezonu. Na pewno jest twardą babką, a kobieca solidarność wiele dla niej znaczy, ale targają nią też tak skrajne emocje, że w jednym momencie myślimy, że coś o niej wiemy, ale w następnym robi absolutną odwrotność i cała koncepcja na jej temat się sypie.

Inaczej sprawa miała się z Johnem, który przez cały sezon drażnił, a kupił mnie swoją postacią dopiero w finale. Silver zgodnie z powiedzeniem „milczenie jest złotem, a mowa srebrem” potrafi z każdej, nawet najbardziej niebezpiecznej sytuacji, wybrnąć swoją gadką, a tą ma niezwykle przekonującą. Mimo, że to facet pełen uroku, to denerwował byciem sprytnym zawadiaką, który wiele mówi, ale mało działa. Jednak w ostatnim odcinku pokazał, co potrafi. To właśnie jego gadka i spryt połączone z czynnym działaniem ratują kapitana Flinta w momencie, w którym wydawałoby się, że nie ma już dla niego nadziei. Silver długo tańczył na cienkiej linii zaufania kapitana, ale teraz sam sławny Flint jest mu dłużny. To na pewno zmieni jego położenie w następnym sezonie.

Black Sails 2014Black Sails 2014

Za to kapitan to postać, którą w finale znienawidziłam. Naprawdę nie rozumiem jego zachowania. Jest niby inteligentnym i oczytanym człowiekiem (w przeciwieństwie do swojej załogi), a zachował się tak idiotycznie, jak żaden z piratów podczas całego sezonu.
[SPOILER] Zabija postać, która była dla niego lojalnym przyjacielem i wsparciem od wielu lat. Gdyby nie Silver, to z miejsca zostałby za to rozszarpany przez załogę, bo zabił kogoś, kto trzymał to wszystko w kupie i tylko dzięki niemu na statku nie wybuchł jeszcze bunt.[koniec SPOILERA] Nie obchodzą mnie już jego losy i jeśli twórcom o to chodziło to gratulacje. Nie wspomnę już o wątku z panią Barlow, której też serdecznie nie znoszę.

Serial jako całość jest dobry, ale podczas oglądania miałam świadomość, że cały czas balansuje pomiędzy czystą rozrywką, a dramatem. Za dużo polityki, układów i związkowych dram. Za mało bitew morskich, rumu i (nie)zwykłego życia piratów. Myślę, że można by pobawić się konwencją. W końcu to serial o ludziach wyklętych przez prawo, którzy tak naprawdę mogą robić wszystko, czego tylko zapragną, ale jednocześnie mają swój wewnętrzny kodeks, którego się trzymają. To, co świetnie ukazane było w Piratach z Karaibów, czyli dwulicowość tych ludzi, która jest zabawna dla nas, ale dla nich śmiertelnie niebezpieczna, bo nigdy nie wiedzą, kto kogo zdradzi, w Black Sails nie tylko traci na uroku, ale przedstawiona jest jako nudna polityka. Szkoda, bo to nadałoby serialowi lekkości.
Mimo wszystko, obejrzę następny sezon. Przede wszystkim dla Vane’a, Elenaor i Silvera.

Nie mogę też nie wspomnieć o czołówce, która jest świetna. Genialna muzyka, która już na wstępie jest wizytówką serialu i pięknie rzeźbiony dziób statku, gdzie pojedyncze elementy mówią nam, o czym będzie. Bardzo dobry pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. Ten opening nie został przewinięty, ani razu. Buduje napięcie i atmosferę. Więcej takich czołówek!

  • Barbara Silver

    Zapowiada się ciekawie, mnie nigdy dosyć piratów, podobnie jak sycylijskiej mafii ;D
    Pozdrawiam

  • Chaberie

    Serial wydaje się mi mało znany, pierwszy raz o nim słyszę. Może ze względu na „ciężką” tematykę i polityczne zagrywki, a nie tylko mordobicie 🙂